Sağlık Yazıları

Makat Bölgesinde Çıkan Siğiller ve Tedavisi

Dünyada milyonlarca insanda görülen HPV’nin (Human Papillomavirüs) yol açtığı sorunlardan biri olan makat siğilleri; tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlara neden olabilmekte.

Cinsel yolla bulaşan virüslerin başında gelen HPV insan vücudunda yıllarca kalabilir. Bu virüs kendini cilt üzerinde çıkan siğillerle göstermektedir. HPV’nin türüne göre vücudun farklı bölgelerinde farklı renk ve biçimde çıkabilirler. Bugün bilinen 60 türde HPV türünün olduğudur. Genital siğillerin çıkmasına sebep olan türü ise makat, penis ve vajina bölgesinde kendini gösterir. Estetik açıdan sorun yarattığı gibi, hızlı yayılması ve çoğalması kansere kadar varan sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Erkeklerde penis bölgesi bayanlarda ise vajina bölgesinde sıkça rastlanan bu durum eşlerin korunmasız olarak ilişkiye girmesiyle birbirlerine bulaştırmaları da söz konusudur.

Makatta çıkan siğillere gelecek olursak, öncelikle bir ya da iki büyük baş şeklinde çıkıp ardından ufak ufak pütürlü yapıda çoğalırlar. Makat girişinden başlayıp kuyruk sokumuna kadar olan bölgede yoğunlaşmaya başlarlar. Eğer bu sorunun başlangıç aşamasındaysanız doktor tavsiyesi ile solüsyonlar kullanım siğilleri yok edebilirsiniz. Ancak ilerlemiş ise doktorunuzun kararı bu siğilleri yakmak olacaktır. Siğiller tedavi edilmediğinde direk olarak bir sorun yaratmazlar ancak kaşıntı yaptıkları için makatta kanamalara sebep olabilirler. Yapılan son araştırmalar ise siğillerin uzun süre kalarak daha da yayılmasına bağlı kolon kanserini tetiklediği ortaya çıkmıştır. Makat bölgesinden ki siğillerin tedavisi bu yüzden önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesi, makat siğillerinizini hangi aşamada olduğuna bağlı olarak ya krem ile tedavi ya da yakma tedavisi yönünde olacaktır. Sadece çok fazla ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahaleye başvururlar.

Reklamlar
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close
WhatsApp chat