Dekorasyon

Evlerde Moda Trabzan Modelleri

İki katlı (dubleks), üç katlı (tribleks) evlerde merdiven korkulukları olarak tasarlanan ve merdivenden inerken veya merdivenden çıkarken kişinin can güvenliğin sağlamak açısından tasarlanmış fonksiyonel alanlardır. Bunlar yapı sektöründe merdiven küpeşteleri olarak terminolojik olarak kullanılmaktadır. Merdiven trabzanları ya da küpeşteleri sadece güvenlik açısından tasarlanmaz aynı zamanda eşsiz bir iç mimari tasarımı ortaya koymak adına da eşsiz dekorasyon fikirlerinde tasarlanmaktadır.

Ahşap Trabzan Modelleri

Evlerde kullanılan popüler trabzan fikirleri arasında gelen modellerden oluşmaktadır. Doğal ahşap işçiliğinin tamamen ince el işçiliğine dayanarak tasarlanmış sıra dışı modeli ahşap trabzanlarda dairesel formlar, salyangoz form ve spiral formlarıyla karşımıza çıkıyor.

Ferforje Trabzan Modelleri

Fransızca fer forge kelimesinden dilimize geçmiştir. Kelime anlamı demir dövme tekniğidir. Demirin dövme tekniğiyle dekoratif motife dönüştürülerek uygulandığı popüler trabzan tasarımları arasında yer almaktadır. Bitkisel ve geometrik motifler olmak üzere iki formda tasarlanmaktadır. Bitkisel motiflerden tasarlanmış ferforje merdiven korkuluklarında genellikle girift stilize bitkisel yaprakların egemen olduğu görülmektedir. Bu tamamen klasik Fransız iç mekan dekorasyon anlayışından esinlenerek tasarlanmıştır. Genellikle Fransız saraylarında ve sivil mimari alanlarında uygulandığı için ülkemize Batı’dan geçmiştir.

Unknown

Geometrik motiflerinde ise modern tasarımlar karşımıza çıkmaktadır. Daire, spiral, prizmatik ve salyangoz formlarda ferforje trabzan tasarımlarına sıklıkla karşılaşıldığı görülmektedir. Bu yönüyle gerçekten de tamamen eşsizdir.

Rustik Trabzan Modelleri

Modern trabzan modelleri arasında gelen bu modellerde ahşap veya demir malzemeler birlikte tercih edilmektedir. Bu şekilde tamamen eklektik üslup özelliğiyle karşımıza çıkmaya devam eden sıra dışı özelliğiyle gerçekten de fark yaratmaktadır.

Salyangoz Trabzan Modeller

Konutlarda sıkça kullanılan trabzan önerileri arasında salyangoz tasarımlar gelmektedir. Salyangozdan esinlenilerek tasarlanmış bu modelin yapım malzemesi olarak genellikle ahşap malzeme kullanılmaktadır. Ancak ferforje salyangoz modellerin de iki katlı konutlarda sıkça karşımıza çıktıkları görülmektedir.

Sizler de tamamen kendi zevkinize uygun birbirinden sıra dışı küpeşte (trabzan) modellerini evinizde tasarlayabilir fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra estetik dekoratif yönünü de her yönden ön plana çıkararak tamamen sıra dışı tasarımları ortaya koyabilme imkanını elde edebilirsiniz.

Reklamlar
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close
WhatsApp chat